Skip Navigation Linksصفحه اصلی : جزئیات مطلبگرامیداشت مراسم دوم بهمن 1357 قیام مسلحانه (1402)

بازگشت


باردیگر مردم غیور و شهید پرور شهر ارومیه نشان دادند که درخت کهنسال انقلاب تنومندتر و قدرتمندتر از گذشته پا برجاست و با حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی یاد و خاطره شهدا و مجاهدین این راه را زنده نگه می‌دارند.

مجاهد نستوه:"این همان ارومیه‌ای است که با رهبری من اولین قیام مسلحانه علیه شاه را انجام داد. "

از آنجایی که ارومیه اولین مبارزه مسلحانه را با رهبری آیت الله حسنی علیه رژیم شاهنشاهی پهلوی انجام داد، لذا ملت غیور ارومیه این خاطره نیک را همیشه گرامی می‌دارند و همیشه کوشش می‌نمایند این عقاید و آرمان‌ها به نحو احسن به نسل آینده انتقال یابد.

امسال نیز با شکوه فراوان، مراسم تکریمی در باب حوادث دوم بهمن 1357 با حضور گسترده مردم انقلابی ارومیه و مسئولین کشوری و استانی انجام پذیرفت که مورد استقبال آحاد مردم در فضای مجازی نیز قرار گرفت.

  • 1 بهمن 1402 – مسجد لطفعلی خان در خیابان سرداران ارومیه

این مراسم بعد از اذان و اقامه نماز مغرب و عشاء توسط مجری توانمند صدا و سیمای واحد ارومیه استان آذربایجان غربی بعد از تلاوتی چند از قرآن مجید شروع شد.که بصورت زنده نیز از شبکه استانی پخش می شد. امام جماعت مسجد لطفعلی خان ارومیه به عنوان اولین سخنران این مراسم با اشاره به نزدیک شدن به ایام انتخابات مجلس شورای اسلامی و تاکید بر حفظ آرمان‌های امام راحل خاطر نشان کرد که اولین روحانی مسلح که اولین بسیج مردمی کشور ایران را تشکیل و رهبری نمود تا اولین قیام مسلحانه علیه  پهلوی انجام پذیرد، حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا حسنی مجاهد نستوه فی سبیل الله بود. ایشان بر زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا و انقلاب توسط ملت شجاع و انقلابی ارومیه تاکید نمودند.

"سردار کرمی" فرمانده یگانهای ویژه فراجا کشور با اشاره بر دیدارش با آقا سید علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران و نیک شمردن این گرامیداشت.

حماسه دوم بهمن ملت ارومیه را تسریع بخش انقلاب اسلامی دانست و گفت: اگر این حماسه اتفاق نمی‌افتاد، انقلاب با این سرعت به سمت پیروزی حرکت نمی‌کرد. پیام شیخ غلامرضا حسنی به دولت پهلوی این بود که اگر به مطالبات مردم گوش نکنید روش دیگر، مبارزه مسلحانه است و این برنامه دشمن را بهم زد و باعث شد انقلاب اسلامی به سمت پیروزی حرکت کند.

ایشان بیان کردند: نقش حجت الاسلام و المسلمین حسنی به عنوان مبارز خستگی ناپذیر قبل انقلاب و سال های پیروزی انقلاب اسلامی برای هیچ کسی پوشیده نیست و همه، مبارزات حاج آقا حسنی را در دوران قبل انقلاب و زمان انقلاب لمس کرده‌اند. شیخ حسنی در افشای چهره گروهای ضد انقلابی نقش موثری داشت و افشاگر چهره سران ضد انقلاب بود.

وی گفت: قیام دوم بهمن مردم ارومیه شتاب‌دهنده پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بود و این شیخ حسنی مجاهد نستوه بود که گروه‌های مردمی را برای دفاع از انقلاب تشکیل داد و کسانی که پای به میدان مبارزه گذاشتند عموماً تربیت یافته مسجد، اهل قرآن و نماز بودند.

کریمی با تاکید بر این که پیام تاریخی ایشان باید همیشه زنده بماند، تصریح کرد: مرحوم شیخ حسنی نماد امنیت، پایداری و استقامت آذربایجان بود و به‌صراحت می‌توان گفت که امنیت امروز منطقه را مدیون رشادت‌ها و شهامت‌های آن بزرگوار و هم‌رزمانش هستیم.

  • 2 بهمن 1402  مزار و بیت مجاهد نستوه

بیت شیخ غلامرضا حسنی :

مراسمی در جهت گرامی داشت 2 بهمن در ساعت 8 صبح در بیت مجاهد نستوه برگزار شد. در این مراسم اعضای شورای شهر ارومیه، جمعی از مردم و اعضای بیت مجاهد نستوه حضور داشتند تا یاد او را گرامی دارند.

مزار باغ رضوان ارومیه :

ساعت 10 صبح مراسم تکریم با نثار فاتحه به شهدا و حجت الاسلام و المسلمین حسنی در محل مزار ایشان صورت پذیرفت، که در این مراسم نماینده محترم ولی فقیه حجت الاسلام و المسلمین قریشی‌، مقامات لشکری، کشوری، اعضای محترم شورای شهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، کسبه و بازاریان و مردم غیور اورمیه حضور داشتند.

مراسم تشیع و خاکسپاری  سردار زین العابدین رضوی خرم :

 تشیع پیکر سردار عاشورایی و جانباز دفاع مقدس استاندار فقید آذربایجان‌ شرقی زین العابدین رضوی خرم  مصادف با 2 بهمن بود، مردم شریف ارومیه و  بیت مجاهد نستوه در این مراسم حضور داشتند  تا قدردان رشادت‌های ایشان باشند. سردار خرم در دورانی که فرمانده کل سپاه شهدا استان آذربایجان غربی بود روابط حسنه با مجاهد نستوه شیخ حسنی داشتند.

بیت شیخ غلامرضا حسنی:

عصر همان روز، مراسم یادبود 2 بهمن 1357 در بیت ایشان به ‌همراه اعضای شورای شهر و جمعی از کارمندان شهرداری ارومیه و رجال سیاسی و ارادتمندان ایشان برگزار شد. در این مراسم ابتدا جناب آقای مهندس توماج وحیدافشار سخنگوی شواری شهر سخنانی در باب اولین قیام مسلحانه علیه رژیم شاه به رهبری شیخ غلامرضا حسنی انجام داد . وحیدافشار به ابعاد دیگری از حجت الاسلام و المسلمین حسنی که چگونه با مدریت استراتژیکی که داشتند و بر منطقه تسلط داشتند گروه های مردمی تشکیل داده و در واقع اولین بسیج مردمی در کل ایران را تشکیل دادند سپس به واقعه 2 بهمن پرداختند که شیخ حسنی در پشت بام مسجد جامع ارومیه قرار می‌گیرد و مبارزه مسلحانه علیه شاه را انجام می‌دهد تا از آرمان‌های امام راحل دفاع کند که در همان زمان دو تانک به سمت مسجد جامع به حرکت در می‌آیند و لوله تانک مستقیم به سمت محل حضور شیخ غلامرضا حسنی نشانه رفته و شلیک کرد که با فاصله بسیار نزدیک از وی گذشت و به گنبد مسجد اصابت کرد و شجاعت ایشان مثال زدنی است که با وجود اینکه با مرگ روبرو بود استقامت کرده تا آرمان‌های امام و انقلاب اسلامی شکست نخورد و قوت قلبی برای مبارزان راه حق باشد.

سپس حجت الاسلام خلیلی از اعضای شورای شهر ارومیه با اشاره به نزدیک شدن انتخابات مجلس به وحدت مردم و حضور پرشور مردم در انتخابات تاکید کرد و در ادامه به مساله حسنی خواری اشاره نمود و گفتند که مجاهد نستوه متعلق به هیچ جناهی نمی‌باشد و متعلق به مردم است و بایستی طبق فرمایش ایشان وحدت‌مان را بایستی حفظ کنیم.

و در آخر با ذکر دعا اتمام مراسم اعلام شد.

عبدالحق حسنی

ایرج وحیدافشار

 
کلمات کلیدی پست

حسنی ، ملا ، ملا حسنی ، شیخ حسنی ، غلامرضا ، سردار خرم ، خرم ، آرومیه ، تبریز ، نقده ، ایران


 جمعه ، 11 اسفند 1402 - 7:54 بعد از ظهر

گروه پست : اخبار و اطلاعیه
کد پست : 20

آمار بازدید

  آپی آدرس :
44.211.31.134
   نام مرورگر :
Unknown
   نسخه مرورگر :
0.0
  بازدید امروز :
9
  بازدید دیروز :
35
   افراد آنلاین :
1
   بازدید ماه جاری :
769
   بازدید ماه گذشته :
2208
   بازدید کل :
32146