Skip Navigation Linksصفحه اصلی : جزئیات مطلبگرامیداشت حماسه دوم بهمن 1357 روز قیام مسلحانه (1401)

بازگشت


مجاهد نستوه:"این همان ارومیه‌ای است که با رهبری من اولین قیام مسلحانه علیه شاه را انجام داد. "

بهمن ماه همواره به عنوان ماه انقلاب اسلامی‌در تاریخ کشورمان ثبت شده است. شروع بهمن ماه همواره به نام مردم ارومیه و مجاهد نستوه آیت الله حسنی شناحته می‌شود. دوم بهمن 1357 در ارومیه اولین قیام مسلحانه مردم بر علیه رژیم طاغوت بود که در آن مردم انقلابی شهر اورمیه به رهبری ملاحسنی با عوامل رژیم طاغوت درگیر شدند. در این حماسه عظیم هیمنه‌ی پوشالی رژیم ستم‌شاهی از بین رفت و مردم راه رسیدن به آرمان‌های آزادی خواهانه‌ی خود در جامعه‌ی اسلامی‌را با رهبری شیخ غلامرضا حسنی پیمودند.

مردم شهیدپرور ارومیه هر ساله با گرامیداشت یاد و خاطره آن روزها تلاش دارند تا آرمانها و اهداف انقلاب را به نسل جوان مومن و انقلابی ارومیه انتقال دهند. امسال نیز به رسم سال‌های گذشته شور و اشتیاق خاصی در شهر ارومیه برای برگزاری هر چه باشکوه تر این مراسم به چشم می‌خورد. همکاری خالصانه مردم ارومیه با یکدیگر و همچنین با نهاد‌های حکومتی و بیت مجاهد نستوه موجب شد تا دوم بهمن امسال به نحو احسن برگزار شود. در این بخش سعی شده است که گزارشی از مراسم‌های برگزار شده طی روزهای اول و دوم بهمن خدمت مردم عزیز ایران ارائه شود.

یک بهمن 1401 – مسجد امام علی (ع) ارومیه

اولین مراسم بزرگداشت حماسه دوم بهمن بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء با تلاوتی چند از آیات قرآن کریم و همخوانی سرود ملی در مسجد امام علی (ع) برگزار شد. اولین سخنران این مراسم حجت الاسلام و المسلمین فخری بودند که به بیان اهمیت حماسه دوم بهمن و مجاهدت‌های مخلصانه آیت‌الله حسنی در آن روز تاریخی پرداختند. همچنین شاعر فرهیخته ارومیه جناب آقای بیت‌الله جعفری اشعاری را که در رابطه با رشادت‌های مجاهد نستوه، سروده بودند را خواندند.

یک بهمن 1401 – مسجد لطفعلی خان ارومیه

دومین مراسم گرامیداشت حماسه مردم ارومیه در تاریخ دوم بهمن در مسجد لفعلی خان ارومیه برگزار شد. این مراسم با حضور پرشور مردم ارومیه، مقامات کشوری و لشکری و همچنین بیت حاج آقا حسنی با تلاوت آیات قرآن کریم توسط قاری توانمند و همخوانی سرود مقدس جمهوری اسلامی‌ایران شروع شد. جناب آقای شیرزاد مجری گرامی‌این مراسم در ابتدا به توضیحاتی در رابطه با حماسه دوم بهمن و نقش آیت‌الله حسنی در خلق این حماسه پرداخت. اولین سخنران این مراسم جناب سردار خرم‌نیا بودند که در ابتدا به توضیحاتی در مورد زندگینامه حاج آقا حسنی در قبل و بعد از انقلاب پرداختند. سپس ایشان به بیان تحلیلی از حماسه دوم بهمن و نقش آیت الله حسنی به عنوان رهبر قیام مسلحانه بر علیه رژیم ستم‌شاهی پرداختند. همچنین ایشان چند خاطره از حماسه دوم بهمن و اتفاقات آن روز را نقل کردند. دومین سخنران مراسم جناب سردار سرتیپ احمدی مقدم (ریاست دانشگاه عالی دفاع ملی) بودند. اهمیت حماسه دوم بهمن، شخصیت آیت الله حسنی، وضعیت ارومیه و آذربایجان غربی پس از انقلاب و در دوران دفاع مقدس، خاطره ایشان از آیت‌الله حسنی در باب پشتیبانی از نیروهای مسلح، اقدام خصمانه پارلمان اروپا علیه سپاه انقلاب اسلامی‌ و وضعیت روز سیاسی سرفصل سخنان ایشان در این مراسم بود. پس از ایشان نیز شاعر انقلابی جناب آقای کلامی از اهالی شهر زنجان دو شعر در رابطه با حماسه دوم بهمن (مردم ارومیه و مجاهد نستوه) و حمایت از سپاه دلاور انقلاب اسلامی‌که سروده بودند را با گویشی حماسی خواندند.

دوم بهمن 1401 – مزار آیت الله حسنی

مردم مومن و انقلابی شهر ارومیه بار دیگر در کنار مزار آیت الله حسنی گرد هم آمدند تا یاد مجاهد نستوه و همچنین رشادت‌های دوم بهمن 1357 را گرامی ‌بدارند. شهردار محترم ارومیه و اعضای محترم شورای شهر اورمیه از جمله مقامات لشکری و کشوری بودند که در این مراسم همراه مردم حضور داشتند.

دوم بهمن 1401 – مسجد اعظم ارومیه

بار دیگر مردم ارومیه در مسجد اعظم که محل اصلی وقوع حماسه دوم بهمن بود، کنار یکدیگر جمع شدند تا یاد و خاطره آن روزها را گرامی‌بدارند. امام جمعه ارومیه و نماینده ولی فقیه در ارومیه حجت الاسلام و المسلمین قریشی و حاج آقا عاشوری در رابطه با روز دوم بهمن و رشادت‌های مردم ارومیه و  حضور ملاحسنی سخنرانی کردند.

دوم بهمن 1401 – بیت آیت الله حسنی

بعد از نماز مغرب و عشاء مردم عزیز ارومیه و مسئولین محترم به همراهی بیت مجاهد نستوه: عبدالحق حسنی، جناب سردار خرم‌نیا، حجت الاسلام و المسلمین بابازاده، ایرج وحیدافشار، علی حسنی و روح الله حسنی، توماج وحیدافشار (عضو شواری شهر) حاج صادق دین‌پرست صالح و اسدپور در بیت آیت الله حسنی گرد هم جمع شدند. در این مراسم جناب سردار خرم‌نیا، دکتر فتح‌الهی، حجت الاسلام و المسلمین فخری، و دکتر غنی‌زاده در رابطه با مجاهدت‌های آیت الله حسنی و حماسه دوم بهمن به سخنرانی پرداختند.

 

عبدالحق حسنی

ایرج - وحیدافشار

 

 

 

 
کلمات کلیدی پست

آیت الله حسنی،شیخ حسنی،حسنی،ملاحسنی،آذربایجان،ارومیه،مبارز،مسلح،انقلاب،دوم بهمن،حماسه دوم بهمن،


 دوشنبه ، 10 بهمن 1401 - 12:57 بعد از ظهر

گروه پست : اخبار و اطلاعیه
کد پست : 17

آمار بازدید

  آپی آدرس :
44.211.31.134
   نام مرورگر :
Unknown
   نسخه مرورگر :
0.0
  بازدید امروز :
3
  بازدید دیروز :
35
   افراد آنلاین :
1
   بازدید ماه جاری :
763
   بازدید ماه گذشته :
2208
   بازدید کل :
32140