Skip Navigation Linksصفحه اصلی : جزئیات مطلبآیت الله حسنی پدر آذربایجان، مرد اولین‌ها و آذربایجان، سرزمین اولین‌ها

بازگشت


به مناسبت سالگرد قیام مسلحانه مردم ارومیه به رهبری مجاهد نستوه بر علیه رژیم ستم‌شاهی در دوم بهمن 1357

مجاهد نستوه: این همان ارومیه‌ای است که با رهبری من اولین قیام مسلحانه علیه شاه را انجام داد.

 

گفت و گوی نشریه‌ها با ایرج وحید افشار داماد مجاهد نستوه آذربایجان

دوم بهمن ماه 1357 منشأ ظهور تاریخ زرین در سیر انقلاب اسلامی در آذربایجان غربی و ارومیه به شمار می‌رود، حماسه مقاومت مسلحانه مردم تاریخ پرور این شهر که پس از گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی هنوز می‌درخشد، حماسه‌ای است ماندگار که از آن به عنوان قیام مسلحانه مردم ارومیه برعلیه شاه، ظلم، بی‌عدالتی و استکبار یاد می‌شود، که این قیام همه تابوها را شکست و نشان داد که می‌شود با کلاشینکف به جنگ توپ، تانک و نفربر رفت.

مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حسنی امام جمعه فقید ارومیه در حمله‌ی رژیم شاه‌هنشاهی به مسجد اعظم ارومیه نقش اساسی و مؤثری داشت و امروز در این شهر وقتی نام دوم بهمن بر زبان‌ها می‌آید یاد حجت الاسلام و المسلمین شیخ غلامرضا حسنی در ذهن‌ها تداعی می‌شود و همه ساله به مناسبت این روز بزرگ، مردم شهر ارومیه، این روز را بزرگ‌داشته و در یادها زنده نگه می‌دارند که انتظار می‌رود انشالله تبدیل به یک روز ملی و جهانی شود.

ایرج وحیدافشار داماد مجاهد نستوه آذربایجان به مناسبت دوم بهمن به ذکر مطالبی از ابعاد شخصیتی وسیع ایشان پرداخته است. وحیدافشار با بیان اینکه آیت‌الله حسنی مجاهد نستوه مرد اولین‌ها و قهرمان مکتبی و متعهد و انقلابی بوده و هست گفت: شیخ غلامرضا حسنی:

اولین نماز جمعه انقلابی قبل از انقلاب را در محال باراندوزچای و روستاهای بزرگ‌آباد، تپه، دولاما و تومتر برگزار می‌کرد و همه را موظف کرده بود با بیل، قیچی باغبانی و ارّه چوب بری در نماز حاضر شوند و بعد از نماز نیز به نوبت باغات و زمین‌هایی که صاحبانشان توان مالی نداشته و بی‌بضاعت بودند را شخم زده و درختان و تاک‌هایشان را هرس کنند.

اولین نماز روز قدس شیخ غلامرضا حسنی ملاحسنی ارومیه

 

وحیدافشار ادامه داد: آیت‌الله حسنی:

اولین جنگ مسلحانه را بر علیه رژیم طاغوت در دوم بهمن 1357 رقم زد و با کلاشینکف و کوکتل به جنگ تانک ها رفت که روز ملی قیام و مقاومت مسلحانه بر علیه رژیم شاه شناخته شد و این تابو را در سراسر کشور شکست و منجربه پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری معمار کبیر انقلاب اسلامی گردید.

اولین مدیریت جهادی را در تمام نقاط استان با تعریض تمام راه‌های دهات و باغات آغاز کرد و همچنین تمام نهرها و قنات آبی که در تمام محال نازلوچای و بکشلوچای و باراندوزچای و روضه چای مسدود شده بودند را لایروبی نمود.  همچنین در مقابل اشرار، تجزیه طلبان و تروریست‌ها:

اولین جهاد مسلحانه را هدایت و رهبری نمود، و فاجعه نقده را ختم به خیر کرد.

وحید افشار تاکید کرد: تشکیل :

اولین بسیج مردمی به تعداد قریب 6 هزار نفر انقلابی مسلمان و متعهد را گردآوری و سازمان‌دهی نمود که از سراسر آذربایجان، بسیج و در جهت اهداف انقلاب اسلامی به کارگیری شدند، همچنین تشکیل:

اولین کمیته انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی (ره) در ارومیه را تشکیل داد و ایشان به عنوان اولین روحانی، ریاست کمیته را عهده دار شد.

اولین اقتصاد و جهاد مقاومتی را با تشویق ملت انقلابی راه انداخت و خود در صف اول به عنوان یک تولیدکننده فعّال بدان عمل نمود.

ایرج وحیدافشار خاطرنشان کرد: به سبب همین رشادت‌ها آیت‌الله حسنی را مرد اولین‌ها و آذربایجان و ارومیه را سرزمین اولین‌ها می‌دانیم و می‌خوانیم، لکن بیان نموده‌اند که بسیاری از فضیلت‌ها و صفات مکتبی و برجسته و توان علمی و فقاهت عمیق و حکمت عملی ایشان گاهی در سایه کلاشینکف کمرنگ جلوه کرده‌ یا جلوه داده‌اند!

همچنین چندین نفر از علمای محترم و عظیم‌الشان به ایشان مقام آیت‌اللهی داده و تایید کرده‌اند که به این نام خوانده شود، و بیان کرده‌اند که ایشان همانقدر که شجاع و دلاور از جنس امیرالمومنین و سیدالشهدا بودند، در مقابل مردم بسیار رئوف، با عطوفت، مهربان، متواضع و بسیار دوستدار خانواده و فرزندان خود نیز بودند.

مطلبی که باید همه بدانند و سمبل و الگوی خود قرار دهند (به ویژه مسئولین محترم نظام) این است که هیچ یک از فرزندان خود را در سمت‌ها و پست‌های دولتی منصوب نکرده و همه اهل بیت را به کارهای خدماتی، تولیدی و غیردولتی گماشته است و همیشه همه را تشویق به جهاد و اقتصاد مقاومتی (تولید و کارآفرینی) می‌کرد.

وحیدافشار در پایان تاکید کرد: آیت‌الله حسنی مخالف:سازشکاری، نفاق، تجزیه‌طلبی، برادرکشی و تروریسم بود. ایشان علاقه شدید به تفاهم و ایجاد برادری میان اقوام داشت و او با زندگی و ساده زیستی و مبارزات بی‌امان و شجاعت خود، راه و مکتب مجاهد نستوه را از خود به یادگار گذاشت تا مردم شجاع، غیور و دلاور آذربایجان و میهن اسلامی به امید خدا ادامه دهنده راه و مکتب راستین شهید آیت الله حسنی و شهدا باشند.

پروردگارا، خدمتگزاران راستین، پاکدست و پاکدل میهن اسلامی را در پناه خود حفظ و عاقبت بخیر بفرما. (آمین) والسّلام

(ایرج وحیدافشار - 1401/10/30)
کلمات کلیدی پست

آیت الله حسنی،شیخ حسنی،حسنی،ملا حسنی،آذربایجان،ارومیه،نقده،سلماس،مبارز،مسلح،انقلاب،مقاومت اقتصادی


 جمعه ، 30 دی 1401 - 3:28 بعد از ظهر

گروه پست : اخبار و اطلاعیه
کد پست : 16

آمار بازدید

  آپی آدرس :
44.211.31.134
   نام مرورگر :
Unknown
   نسخه مرورگر :
0.0
  بازدید امروز :
1
  بازدید دیروز :
35
   افراد آنلاین :
1
   بازدید ماه جاری :
761
   بازدید ماه گذشته :
2208
   بازدید کل :
32138